Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2019 GNAC Men's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
Fri., Aug. 30 Albertus Magnus 3 Me.-Farmington 0 Final
  Southern Me. 1 Norwich 2 Final - OT
  Cadet Kickoff Classic
  Lesley 2 Regis (Mass.) 1 Final
  Rivier 0 Dean College 2 Final
  Johnson & Wales (RI) 3 Bridgewater St. 0 Final
  MCLA 2 St. Joseph (Conn.) 5 Final
  at Miss Porter's School - Farmington, Conn.
  Lasell 1 Union (N.Y.) 6 Final
  Union/Skidmore Classic
  Anna Maria 3 Curry 2 Final
  Wheaton (Mass.) 3 Colby-Sawyer 0 Final
  @ Northfield, VT
  Saint Joseph's (Me.) 2 Endicott 1 Final
Sat., Aug. 31 Suffolk 1 Mass. Maritime 1 Final - 2OT
  Becker 2 Anna Maria 5 Final
  Southern Me. 1 Colby-Sawyer 1 Final - 2OT
  @ Northfield, VT
  Lasell 1 Skidmore 4 Final
  Union/Skidmore Classic
  Framingham St. 2 Emmanuel 1 Final
  Note: Time and Site Change - Game will be played at Emerson's Rotch Field @ Boston, Mass.
  Saint Joseph's (Me.) 0 Gordon 0 Final - 2OT
  Wheaton (Mass.) 0 Norwich 4 Final
  Cadet Kickoff Classic
Sun., Sep. 01 Nichols 0 Albertus Magnus 1 Final
Tue., Sep. 03 Husson 2 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  Middlebury 2 Norwich 0 Final
  Lasell 0 Elms 5 Final
Wed., Sep. 04 New England Col. 4 Colby-Sawyer 1 Final
  Johnson & Wales (RI) 1 Wheaton (Mass.) 2 Final
  Pine Manor 8 Anna Maria 2 Final
  Suffolk 2 Eastern Nazarene 4 Final
  Dean College 0 Albertus Magnus 4 Final
Thu., Sep. 05 Rivier 1 Becker 2 Final
  Emmanuel 2 Fitchburg St. 0 Final
  Re-scheduled from 9/4
Sat., Sep. 07 Regis (Mass.) 3 Emerson 1 Final
  Lasell 0 Eastern Conn. St. 3 Final
  Rick McCarthy Field (turf)
  Albertus Magnus 3 Pine Manor 4 Final - 2OT
  Wentworth 2 Colby-Sawyer 2 Final - 2OT
  Lesley 0 Suffolk 1 Final
  St. Joseph (Conn.) 2 Medgar Evers 1 Final
  Bridgewater St. 0 Emmanuel 4 Final
  Norwich 3 Plymouth St. 1 Final
  Anna Maria 0 Salve Regina 9 Final
Sun., Sep. 08 Rivier 3 Northern Vermont-Johnson 3 Final - 2OT
Mon., Sep. 09 Southern Me. 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
Tue., Sep. 10 Union (N.Y.) 6 Anna Maria 1 Final
  Holden Youth Soccer Night
  Lesley 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
Wed., Sep. 11 St. Joseph (Conn.) 0 Fisher 1 Final
  @ Hormel Stadium
  Lasell 0 Eastern Nazarene 4 Final
Thu., Sep. 12 Emmanuel 0 Western Conn. St. 1 Final
Fri., Sep. 13 Rivier 4 Northern Vermont-Lyndon 0 Final
Sat., Sep. 14 Pine Manor 2 Emmanuel 1 Final - OT
  Johnson & Wales (RI) 1 Roger Williams 4 Final
  Colby-Sawyer * 1 Lasell 0 Final
  Norwich * 1 Saint Joseph's (Me.) 1 Final - 2OT
  Albertus Magnus * 2 Suffolk 1 Final - 2OT
  Babson 2 Regis (Mass.) 0 Final
  St. Joseph (Conn.) * 2 Rivier 1 Final - OT
  Anna Maria 1 Salem St. 4 Final
Tue., Sep. 17 Regis (Mass.)   New England Col.   4:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Plymouth St.   4:00 PM
  Anna Maria   Northern Vermont-Johnson   4:00 PM
  Curry   Lasell   4:00 PM
  MCLA   Rivier   6:00 PM
  Castleton   Norwich   7:00 PM
Wed., Sep. 18 Clark University   Colby-Sawyer   4:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Becker   4:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   7:00 PM
  Thomas (ME)   Saint Joseph's (Me.)   7:00 PM
Thu., Sep. 19 Anna Maria   Nichols   3:00 PM
  Originally was scheduled to be at home at 4:00.
Fri., Sep. 20 Emmanuel *   Norwich   6:30 PM
Sat., Sep. 21 Anna Maria *   Rivier   12:00 PM
  Suffolk *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Albertus Magnus *   Saint Joseph's (Me.)   1:30 PM
  Lasell *   St. Joseph (Conn.)   2:30 PM
  Regis (Mass.) *   Colby-Sawyer   4:00 PM
Sun., Sep. 22 Rivier   New England Col.   11:00 AM
Mon., Sep. 23 Keene St.   Lasell   3:30 PM
Tue., Sep. 24 Me.-Farmington   Rivier   7:00 PM
  Wentworth   Emmanuel   7:00 PM
Wed., Sep. 25 Regis (Mass.)   Dean College   3:30 PM
  Eastern Nazarene   St. Joseph (Conn.)   4:00 PM
  Plymouth St.   Colby-Sawyer   4:00 PM
  Albertus Magnus   New Paltz   4:00 PM
  Anna Maria   Fisher   5:30 PM
  @ Hormel Stadium
  Norwich *   Suffolk   7:00 PM
  Rhode Island Col.   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Salem St.   7:00 PM
Fri., Sep. 27 Johnson & Wales (RI) *   Rivier   6:00 PM
Sat., Sep. 28 Saint Joseph's (Me.) *   Suffolk   12:00 PM
  Norwich *   Anna Maria   1:00 PM
  Lasell *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Emmanuel *   Regis (Mass.)   1:30 PM
  Colby-Sawyer *   St. Joseph (Conn.)   2:30 PM
Sun., Sep. 29 Norwich   Elms   1:00 PM
  Salve Regina   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
Tue., Oct. 01 Colby-Sawyer   U. of New England   7:00 PM
Wed., Oct. 02 Lasell *   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Regis (Mass.)   5:00 PM
  Mitchell   St. Joseph (Conn.)   5:00 PM
  Suffolk *   Anna Maria   6:00 PM
  Sage   Albertus Magnus   7:00 PM
  Emmanuel *   Rivier   7:00 PM
Sat., Oct. 05 Emmanuel *   Suffolk   12:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Colby-Sawyer   1:00 PM
  Rivier *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Norwich *   St. Joseph (Conn.)   2:30 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Lasell   3:00 PM
  Regis (Mass.) *   Anna Maria   6:00 PM
  Senior Day
Mon., Oct. 07 Rivier   Lesley   8:00 PM
Tue., Oct. 08 Lasell   Nichols   3:00 PM
  Suffolk   Wentworth   7:00 PM
Wed., Oct. 09 Rivier *   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Anna Maria *   St. Joseph (Conn.)   4:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Emmanuel   7:00 PM
  Colby-Sawyer *   Norwich   7:00 PM
  Regis (Mass.) *   Albertus Magnus   7:30 PM
Thu., Oct. 10 Lasell   Salve Regina   3:30 PM
Sat., Oct. 12 Anna Maria *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Emmanuel *   Lasell   1:00 PM
  Rivier *   Colby-Sawyer   2:00 PM
  Regis (Mass.) *   Suffolk   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Senior Day
  Albertus Magnus *   Norwich   6:00 PM
Mon., Oct. 14 Mitchell   Suffolk   11:00 AM
  Pine Manor   Regis (Mass.)   1:00 PM
Wed., Oct. 16 St. Joseph (Conn.) *   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Lasell *   Regis (Mass.)   4:00 PM
  Albertus Magnus *   Emmanuel   7:00 PM
  Colby-Sawyer *   Anna Maria   7:00 PM
Fri., Oct. 18 Norwich *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Sat., Oct. 19 Anna Maria *   Lasell   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Emmanuel   12:00 PM
  Suffolk *   St. Joseph (Conn.)   2:30 PM
  Colby-Sawyer *   Albertus Magnus   4:00 PM
  Homecoming
  Rivier *   Regis (Mass.)   4:30 PM
Mon., Oct. 21 WPI   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
Wed., Oct. 23 Saint Joseph's (Me.) *   Colby-Sawyer   3:30 PM
  Suffolk *   Lasell   3:30 PM
  Emmanuel *   Anna Maria   4:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Regis (Mass.)   4:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Albertus Magnus   7:00 PM
  Rivier *   Norwich   7:00 PM
Sat., Oct. 26 Colby-Sawyer *   Suffolk   12:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Emmanuel   12:00 PM
  Anna Maria *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Lasell *   Rivier   2:30 PM
  Regis (Mass.) *   Norwich   4:00 PM
Wed., Oct. 30 Albertus Magnus *   St. Joseph (Conn.)   3:00 PM
  Emmanuel *   Colby-Sawyer   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Regis (Mass.)   4:00 PM
  Anna Maria *   Saint Joseph's (Me.)   7:00 PM
  Suffolk *   Rivier   7:00 PM
  Lasell *   Norwich   7:00 PM
* Conference