Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2018-19 GNAC Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
Fri., Sep. 07 Stonehill 9 Regis (Mass.) 0 Final
Sat., Sep. 08 Eastern Nazarene   Stonehill Doubles Invitational   9:00 AM
Wed., Sep. 19 Western New Eng. 9 Albertus Magnus 0 Final
  Johnson & Wales (RI) 2 Clark University 7 Final
Thu., Sep. 20 Eastern Nazarene 1 Babson 8 Final
  Regis (Mass.) 7 Gordon 2 Final
Wed., Sep. 26 Holy Cross 5 Eastern Nazarene 3 Final
Sat., Sep. 29 St. Michael's 4 Regis (Mass.) 5 Final
Sun., Sep. 30 Wentworth 4 Johnson & Wales (RI) 5 Final
Wed., Oct. 03 Regis (Mass.) 9 Salve Regina 0 Final
  Rescheduled from Sept. 25
  Mass.-Dartmouth 0 Eastern Nazarene 9 Final
Fri., Oct. 05 Eastern Nazarene 3 Bentley 6 Final
  Wentworth 0 Regis (Mass.) 9 Final
Sun., Oct. 07 Mass.-Boston 2 Regis (Mass.) 7 Final
  Johnson & Wales (RI) 1 Emerson 8 Final
Mon., Oct. 08 Baruch   Ramapo   Postponed
Tue., Oct. 09 Colby-Sawyer 9 Albertus Magnus 0 Final
Fri., Oct. 12 Baruch 4 Ramapo 5 Final
  Emerson 5 Regis (Mass.) 4 Final
  Norwich 0 St. Michael's 7 Final
Sat., Oct. 13 Salve Regina   Eastern Nazarene   Postponed
Sun., Oct. 14 Johnson & Wales (RI) 7 Salve Regina 2 Final
Sat., Oct. 27 St. Thomas Aquinas   Ramapo   Cancelled
Wed., Nov. 14 Albertus Magnus 0 Yeshiva 9 Final
Sat., Feb. 23 Albertus Magnus 9 Pratt 0 Final
Sun., Feb. 24 Colby-Sawyer 0 Stonehill 7 Final
Fri., Mar. 01 Western New Eng. 9 Norwich 0 Final
Sat., Mar. 02 Rutgers-Camden   Penn St.-Abington   Postponed
  Vaughn   Albertus Magnus   Postponed
  North Haven Racquet Club
Sun., Mar. 03 Colby-Sawyer 9 Castleton 0 Final
Mon., Mar. 04 Cedarville 7 Regis (Mass.) 0 Final
  Spring Break Trip @ Oak Street Park Community Center - Kissimmee, Fla.
Tue., Mar. 05 Penn St.-Berks   Regis (Mass.)   Cancelled
  Spring Break Trip @ USTA National Campus - Orlando, Fla.
  Eastern Nazarene 8 St. John Fisher 1 Final
  @ at Hilton Head Island, S.C.
  King's (Pa.) 1 Regis (Mass.) 8 Final
  Spring Break Trip @ Oak Street Park Community Center - Kissimmee, Fla.
Wed., Mar. 06 Eastern Nazarene 7 Baldwin Wallace 2 Final
  @ Shipyard Raquet Club; Hilton Head, South Carolina
  Eastern Nazarene 0 Missouri Valley 9 Final
  @ at Hilton Head Island, S.C.
  Colby-Sawyer 0 MIT 9 Final
  Castleton 3 Norwich 6 Final
Thu., Mar. 07 Regis (Mass.) 2 Concordia-M'head 7 Final
  @ Star Island Resort - Kissimmee, Fla.
  Eastern Nazarene 8 Methodist 1 Final
  Evian Tennis Center @ at Hilton Head Island, S.C.
Fri., Mar. 08 Eastern Nazarene 5 Ohio Northern 4 Final
  Hilton Head Beach & Tennis Center @ at Hilton Head Island, S.C.
  Eastern Nazarene 2 Spring Arbor 7 Final
  Chaplin Park Tennis Center @ Hilton Head Island, S.C.
  Piedmont 8 Regis (Mass.) 1 Final
  Spring Break Trip @ USTA National Campus - Orlando, Fla.
Sat., Mar. 09 Colby-Sawyer 1 Nichols 8 Final
  @ Pomfret School
  Neumann 5 Rutgers-Camden 4 Final
  Norwich 7 MCLA 2 Final
  @ Bennington Tennis Center, Bennington, Vt.
Sun., Mar. 10 Colby-Sawyer   Union (N.Y.)   TBA
  Norwich 8 Pitt.-Greensburg 1 Final
Mon., Mar. 11 Norwich 1 St. Vincent 8 Final
Wed., Mar. 13 Norwich 6 Muskingum 3 Final
Thu., Mar. 14 Regis (Mass.) 2 Roger Williams 7 Final
  International Tennis Hall of Fame Indoor Courts - Newport, R.I.
  Norwich 1 Grove City 8 Final
Fri., Mar. 15 Norwich 1 Baldwin Wallace 8 Final
Sat., Mar. 16 Rutgers-Camden 2 Moravian 7 Final
Mon., Mar. 18 Ramapo 0 Va. Wesleyan 9 Final
  Hilton Head Beach & Tennis
Tue., Mar. 19 Johnson & Wales (RI) 7 Curry 2 Final
Wed., Mar. 20 St. Michael's 2 Colby-Sawyer 7 Final
  Dartmouth College
  Regis (Mass.)   Clark University   Postponed
  Rescheduled to 3/30
  Norwich 8 Castleton 1 Final
Thu., Mar. 21 Eastern Nazarene 9 Salem St. 0 Final
  Rutgers-Newark 0 Baruch 9 Final
  Wentworth 8 Suffolk 1 Final
  Johnson & Wales (RI) 2 Gordon 7 Final
  Manchester Athletic Club
Fri., Mar. 22 Ramapo 0 Carleton 9 Final
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Endicott 4 Colby-Sawyer 5 Final
  Emerson 7 Suffolk 2 Final
Sat., Mar. 23 Rutgers-Camden   Brooklyn   Cancelled
  Colby-Sawyer *   Suffolk   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Norwich   1:00 PM
  Wentworth   Albertus Magnus   2:00 PM
Sun., Mar. 24 Colby-Sawyer   Wheaton (Mass.)   1:00 PM
  Albertus Magnus   York (NY)   2:00 PM
Tue., Mar. 26 Suffolk   Albertus Magnus   3:30 PM
Wed., Mar. 27 Rutgers-Newark   Drew   TBA
  Johnson & Wales (RI)   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Eastern Nazarene   Gordon   3:30 PM
Thu., Mar. 28 Eastern Nazarene   Coast Guard   3:30 PM
  Norwich   Northern Vermont-Johnson   4:30 PM
  @ Topnotch Resort
  Mass.-Boston   Suffolk   5:00 PM
Sat., Mar. 30 Lehman   Rutgers-Camden   12:00 PM
  Regis (Mass.)   Clark University   12:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Suffolk   1:00 PM
  Colby-Sawyer *   Eastern Nazarene   1:00 PM
  Webb Inst.   Albertus Magnus   3:30 PM
Sun., Mar. 31 Springfield   Norwich   11:00 AM
  Stevenson   Rutgers-Camden   12:00 PM
  Albertus Magnus   Lesley   5:00 PM
Tue., Apr. 02 Norwich   Northern Vermont-Lyndon   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Eastern Nazarene   3:30 PM
  Rescheduled from 3/23
Wed., Apr. 03 Northern Vermont-Johnson   Norwich   3:30 PM
Thu., Apr. 04 Gordon   Colby-Sawyer   TBA
  Johnson & Wales (RI)   Western New Eng.   3:30 PM
  Suffolk   Bridgewater St.   3:30 PM
  Endicott   Eastern Nazarene   3:30 PM
  Regis (Mass.)   Wheaton (Mass.)   4:00 PM
Sat., Apr. 06 Ramapo *   Rutgers-Camden   12:00 PM
  NJAC and GNAC match
  Norwich *   Colby-Sawyer   1:00 PM
  Albertus Magnus *   Rutgers-Newark   1:00 PM
  Suffolk *   Eastern Nazarene   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Johnson & Wales (RI)   6:00 PM
Sun., Apr. 07 Colby-Sawyer   Springfield   12:00 PM
  Staten Island   Rutgers-Camden   12:00 PM
Mon., Apr. 08 Eastern Nazarene *   Norwich   3:30 PM
Tue., Apr. 09 Salem St.   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Rhode Island College
  Suffolk *   Regis (Mass.)   4:30 PM
Wed., Apr. 10 Rutgers-Camden *   TCNJ   4:30 PM
  NJAC match only
Thu., Apr. 11 Eastern Nazarene   Franklin Pierce   3:30 PM
  Suffolk   Salem St.   3:30 PM
  Johnson & Wales (RI)   Bridgewater St.   3:45 PM
Sat., Apr. 13 Colby-Sawyer *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Rutgers-Camden *   Albertus Magnus   1:00 PM
  GNAC match only
  Eastern Nazarene *   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Lesley   Suffolk   4:00 PM
  @ North Reading High School
Sun., Apr. 14 Saint Anselm   Colby-Sawyer   2:00 PM
  Lesley   Albertus Magnus   3:30 PM
Mon., Apr. 15 Ramapo   Drew   4:00 PM
Tue., Apr. 16 Johnson & Wales (RI)   Mass.-Boston   3:00 PM
  Mass.-Dartmouth   Regis (Mass.)   3:30 PM
Thu., Apr. 18 Johnson & Wales (RI)   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Suffolk   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Merchant Marine   Ramapo   4:00 PM
  Norwich *   Regis (Mass.)   4:30 PM
Sat., Apr. 20 Rutgers-Camden *   Rutgers-Newark   12:00 PM
  NJAC and GNAC match
  Ramapo *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Colby-Sawyer   1:00 PM
  Norwich *   Suffolk   4:00 PM
Tue., Apr. 23 Suffolk   Gordon   4:00 PM
Thu., Apr. 25 Eastern Nazarene   Bridgewater St.   3:30 PM
  Suffolk   Rhode Island Col.   3:30 PM
Fri., Apr. 26 Rutgers-Newark   Farmingdale State   4:30 PM
Sat., Apr. 27 Rutgers-Camden   Penn State Brandywine   12:00 PM
* Conference