Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2014 GNAC Women's Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
Fri., Aug. 29 Albertus Magnus 1 Elms 3 Final
  Blazer Invitational Tournament
  Simmons 0 Clarkson 3 Final
  Clarkson Classic Volleyball Tournament
  Lasell 0 Brockport St. 3 Final
  25-15, 25-23, 25-10
  Sage 3 Albertus Magnus 0 Final
  @ Elms College, Chicopee, MA
  Brandeis 1 Rivier 3 Final
  Western Connecticut State Invitational @ Danbury, CT
  Emmanuel 3 Centenary (N.J.) 0 Final
  @ 12th Annual Greyhound Premiere Invitational (Moravian)
  Lasell 0 Ithaca 3 Final
  @ Brockport, N.Y.
  Suffolk 0 Coast Guard 3 Final
  Mount Ida 0 Western Conn. St. 3 Final
  Western Invitational
  York (Pa.) 3 Emmanuel 0 Final
  @ 12th Annual Greyhound Premiere Invitational (Moravian)
Sat., Aug. 30 Colby-Sawyer 3 Suffolk 0 Final
  @ Coast Guard
  Calvin 3 Simmons 0 Final
  Clarkson Classic Volleyball Tournament @ Clarkson University
  Brandeis 3 Mount Ida 0 Final
  Western Connecticut State Invitational @ Danbury, CT
  Lasell 1 Skidmore 3 Final
  @ SUNY Brockport
  Albertus Magnus 1 SUNY Cobleskill 3 Final
  Blazer Challenge @ Elms College
  Purchase St. 0 Rivier 3 Final
  WCSU Invitational @ Western Connecticut State University
  Emmanuel 0 Ramapo 3 Final
  @ 12th Annual Greyhound Premiere Invitational (Moravian)
  Anna Maria 3 Castleton 0 Final
  Worcester St. 3 Norwich 1 Final
  @ Mount Holyoke
  Lasell 0 Brockport St. 3 Final
  Montclair St. 3 Suffolk 0 Final
  @ Coast Guard Academy
  Anna Maria 3 Green Mountain 1 Final
  @ Castleton State
  Norwich 3 Mount Holyoke 1 Final
  Emmanuel 3 Alvernia 1 Final
  @ 12th Annual Greyhound Premiere Invitational (Moravian)
  Purchase St. 1 Mount Ida 3 Final
  @ Danbury, Conn.
  New Paltz St. 3 Simmons 0 Final
  Clarkson Classic Volleyball Tournament @ Clarkson University
  Johnson & Wales (RI) 1 Eastern Conn. St. 3 Final
  Maine Maritime 1 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  @ Southern Maine
  Rivier 2 Western Conn. St. 3 Final
  Western Invitational
  Saint Joseph's (Me.) 0 Southern Me. 3 Final
Tue., Sep. 02 Framingham St. 3 Lasell 0 Final
  Smith 3 Simmons 1 Final
  Emerson 3 Lasell 0 Final
  WPI 3 Anna Maria 1 Final
Wed., Sep. 03 Albertus Magnus 3 Mitchell 1 Final
  Johnson & Wales (RI) 2 Western New Eng. 3 Final
  Emmanuel 1 Western Conn. St. 3 Final
Thu., Sep. 04 Pine Manor 0 Mount Ida 3 Final
  Bay Path 0 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Anna Maria 3 Mass. Maritime 0 Final
Fri., Sep. 05 Suffolk 0 Newbury 3 Final
  David Hildebrandt Memorial Invitational
  Norwich 0 Regis (Mass.) 3 Final
  UMass-Dartmouth Invitational @ UMass-Dartmouth
  Johnson & Wales (RI) 0 Springfield 3 Final
  Springfield College Invitational
  Emerson 1 Emmanuel 3 Final
  @ Brandeis University Invitational
  Framingham St. 3 Norwich 0 Final
  UMass-Dartmouth Tournament @ UMass-Dartmouth
  Eastern Conn. St. 3 Suffolk 0 Final
  Hildebrandt Memorial Invitational @ Newbury College
  Bates 3 Saint Joseph's (Me.) 1 Final
  25-23, 25-27, 16-25, 13-25
  Westfield St. 0 Rivier 3 Final
  Springfield College Invitational @ Springfield, Mass.
  Wesleyan (Conn.) 3 Emmanuel 2 Final
  (28-26, 25-22, 25-27, 21-25, 15-12) @ Brandeis University Invitational
  Lyndon St. 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  25-12, 25-12, 25-10
Sat., Sep. 06 Stevens 3 Rivier 1 Final
  Springfield College Invitational @ Springfield, Mass.
  Husson 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  25-15, 25-10, 25-13
  Daniel Webster 1 Mount Ida 3 Final
  Johnson & Wales (RI) 0 Amherst 3 Final
  @ at Springfield Invitational
  Norwich 1 Mass.-Dartmouth 3 Final
  UMass-Dartmouth Tournament
  Lasell 0 U. of New England 3 Final
  St. Joseph (Conn.) 1 Mount Holyoke 3 Final
  Eastern Nazarene 1 Norwich 3 Final
  @ UMass-Dartmouth
  Bay Path 0 Anna Maria 3 Final
  Bates 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  27-29, 12-25, 13-25 @ Standish, Maine
  Rivier 0 Springfield 3 Final
  Springfield College Invitational
  Johnson St. 0 Suffolk 3 Final
  David Hildebrandt Memorial Invitational @ @ Newbury College
  Colby-Sawyer 3 Lasell 0 Final
  @ University of New England
  St. Joseph (Conn.) 2 Bridgewater St. 3 Final
  @ Mount Holyoke
  Emmanuel 2 Trinity (Conn.) 3 Final
  @ Brandeis University Invitational
  Wentworth 3 Mount Ida 1 Final
  Johnson & Wales (RI) 3 Westfield St. 1 Final
  @ at Springfield Invitational
  Emmanuel 3 Rhode Island Col. 0 Final
  @ Brandeis University Invitational
Tue., Sep. 09 Saint Joseph's (Me.) 2 Gordon 3 Final
  27-25, 16-25, 25-19, 15-25, 9-15
  Mount Ida 1 Newbury 3 Final
  Mass. Maritime 0 Suffolk 3 Final
  Anna Maria 2 Regis (Mass.) 3 Final
  Smith 3 Lasell 1 Final
  Babson 3 Simmons 0 Final
Wed., Sep. 10 Norwich 3 Green Mountain 0 Final
  Eastern Conn. St. 1 Emmanuel 3 Final
  St. Joseph (Conn.) 3 Mitchell 1 Final
  Rivier 1 Colby-Sawyer 3 Final
Thu., Sep. 11 Newbury 3 Anna Maria 0 Final
  Bay Path 0 Albertus Magnus 3 Final
  Lasell 0 Regis (Mass.) 3 Final
Fri., Sep. 12 Suffolk 0 Endicott 3 Final
  Emmanuel 0 MIT 3 Final
  Amherst 3 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  Wildcat Classic
  Bates 3 Suffolk 0 Final
  MIT Invitational @ Endicott College | Beverly, Mass.
  Colby 3 Emmanuel 0 Final
  @ MIT Invitational
  Keene St. 3 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  Wildcat Classic
Sat., Sep. 13 U. of New England 1 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Wildcat Classic
  Lesley 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  23-25, 18-25, 22-25
  Suffolk 3 Husson 0 Final
  MIT Invitational @ Cambridge, Mass.
  Wentworth 2 Lasell 3 Final
  Emerson 0 Rivier 3 Final
  Mount Ida 0 Lesley 3 Final
  @ Standish, Maine
  U. of New England 2 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Wildcat Classic Playoff
  Husson 0 Emmanuel 3 Final
  MIT Invitational @ Cambridge, Mass.
  Simmons * 2 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Colby 3 Suffolk 1 Final
  @ MIT Invitational
  Montclair St. 3 Albertus Magnus 0 Final
  @ Purchase College
  Mount Ida * 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  25-22, 25-16, 25-16
  Maine Maritime 1 Lasell 3 Final
  Regis (Mass.) 1 Rivier 3 Final
  Albertus Magnus 1 Farmingdale State 3 Final
  @ Purchase, NY
  Connecticut Col. 3 Emmanuel 0 Final
  @ MIT Invitational
Sun., Sep. 14 Albertus Magnus 3 Purchase St. 1 Final
  @ Purchase College
  Albertus Magnus 0 Rutgers-Newark 3 Final
  @ Purchase College
Mon., Sep. 15 Southern Vt. 3 Mount Ida 1 Final
Tue., Sep. 16 Anna Maria 3 Curry 0 Final
  Elms 1 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  15-25, 16-25, 25-17, 14-25
  Newbury 0 Rivier 3 Final
  Saint Joseph's (Me.) 0 Plymouth St. 3 Final
  22-25, 16-25, 14-25
  Keene St. 0 Emmanuel 3 Final
  Wentworth 3 Suffolk 0 Final
  Rhode Island Col. 3 Lasell 0 Final
Wed., Sep. 17 Endicott 3 Simmons 1 Final
  Norwich 0 St. Michael's 3 Final
  Mount Ida 3 Mitchell 2 Final
Fri., Sep. 19 Rivier 3 Daniel Webster 0 Final
  Granite State Challenge @ Colby-Sawyer College
  Rivier 3 Plymouth St. 0 Final
  Granite State Challenge @ Colby-Sawyer
Sat., Sep. 20 Anna Maria * 3 Mount Ida 1 Final
  Keene St. 1 Rivier 3 Final
  Granite State Challenge
  Regis (Mass.) 3 Simmons 0 Final
  Husson 3 Norwich 2 Final
  Emmanuel * 3 Anna Maria 0 Final
  @ Mount Ida College
  Albertus Magnus * 1 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Suffolk 3 Salem St. 1 Final
  Colby-Sawyer 3 Rivier 0 Final
  Granite State Challenge
  Johnson & Wales (RI) * 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  14-25, 21-25, 21-25
  Framingham St. 3 Simmons 0 Final
  Emmanuel * 3 Mount Ida 0 Final
  Lasell 0 Southern Me. 3 Final
  @ at Eastern Connecticut State
  Lasell 0 Eastern Conn. St. 3 Final
  Bridgewater St. 3 Norwich 0 Final
Mon., Sep. 22 Regis (Mass.) 3 Mount Ida 0 Final
Tue., Sep. 23 Plymouth St. 3 Lasell 0 Final
  Saint Joseph's (Me.) 2 Daniel Webster 3 Final
  25-22, 16-25, 22-25, 25-23, 15-17
  Clark University 3 Johnson & Wales (RI) 1 Final
  Simmons 2 Brandeis 3 Final
Wed., Sep. 24 Southern Vt. 0 Norwich 3 Final
  Lesley 3 Anna Maria 1 Final
Thu., Sep. 25 Mount Ida 0 Bridgewater St. 3 Final
  Saint Joseph's (Me.) 0 Bates 3 Final
  11-25, 13-25, 7-25
  Southern Me. 1 Rivier 3 Final
  St. Joseph (Conn.) 3 Daniel Webster 0 Final
  Emmanuel 3 Wentworth 0 Final
Sat., Sep. 27 Anna Maria * 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 2 Suffolk 3 Final
  20-25, 13-25, 25-15, 25-16, 11-15 @ New Haven, Conn.
  St. Joseph (Conn.) * 3 Lasell 1 Final
  Emmanuel 3 Colby-Sawyer 1 Final
  Suffolk * 3 Albertus Magnus 0 Final
  GNAC Trimatch
  Simmons * 3 Anna Maria 1 Final
  @ Johnson & Wales
  Southern Vt. 0 Rivier 3 Final
  St. Joseph (Conn.) * 3 Norwich 2 Final
  @ Lasell
  Brandeis 0 Emmanuel 3 Final
  @ New London, NH (Colby-Sawyer)
  Simmons * 3 Johnson & Wales (RI) 2 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 3 Albertus Magnus 0 Final
  GNAC Trimatch
  Lasell * 2 Norwich 3 Final
  Colby 0 Rivier 3 Final
Tue., Sep. 30 Johnson & Wales (RI) 3 Rhode Island Col. 0 Final
  Simmons * 3 Lasell 1 Final
  Rivier 3 Keene St. 2 Final
  St. Joseph (Conn.) 0 Wesleyan (Conn.) 3 Final
  Norwich 3 Lyndon St. 1 Final
  NSN Webcast -
  Mount Ida 1 Mass.-Dartmouth 3 Final
  Anna Maria 3 Salem St. 0 Final
Wed., Oct. 01 Becker 1 Mount Ida 3 Final
  Suffolk 1 Mass.-Dartmouth 3 Final
  Salve Regina 3 Johnson & Wales (RI) 2 Final
  Mitchell 3 Albertus Magnus 0 Final
Thu., Oct. 02 Emmanuel 1 Wheaton (Mass.) 3 Final
  Anna Maria 1 Wentworth 3 Final
Fri., Oct. 03 Western Conn. St. 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Saint Joseph's (Me.) 1 Rhode Island Col. 3 Final
  Plymouth St. 3 Johnson & Wales (RI) 1 Final
  Johnson & Wales Invitational
Sat., Oct. 04 WPI 2 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Johnson & Wales Tournament
  Simmons 0 MIT 3 Final
  Rivier * 3 Suffolk 0 Final
  Mount Ida 2 Eastern Nazarene 3 Final
  CCNY 3 Albertus Magnus 0 Final
  Anna Maria * 2 Norwich 3 Final
  Simmons 0 Tufts 3 Final
  @ MIT
  Rivier * 3 Lasell 1 Final
  @ Suffolk University
  Southern Me. 3 Mount Ida 0 Final
  @ Eastern Nazarene
  Saint Joseph's (Me.) * 2 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Emmanuel 3 CCNY 0 Final
  @ Albertus Magnus
  MCLA 2 Anna Maria 3 Final
  @ Norwich @ Norwich
  Coast Guard 3 Johnson & Wales (RI) 2 Final
  Emmanuel * 3 Albertus Magnus 0 Final
  Lasell * 3 Suffolk 1 Final
  MCLA 0 Norwich 3 Final
Mon., Oct. 06 Albertus Magnus 0 York (NY) 3 Final
Tue., Oct. 07 Mount Ida 0 Framingham St. 3 Final
  U. of New England 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  Colby-Sawyer 3 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  St. Joseph (Conn.) 3 Curry 0 Final
  Simmons * 1 Rivier 3 Final
  Worcester St. 3 Lasell 0 Final
Wed., Oct. 08 Lyndon St. 0 Norwich 3 Final
  Maine Maritime 1 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
Thu., Oct. 09 Suffolk 0 Framingham St. 3 Final
  Becker 0 Anna Maria 3 Final
  Lesley 1 Emmanuel 3 Final
Fri., Oct. 10 Lasell 0 Skidmore 3 Final
  @ Union College Tournament
  Lasell 0 Susquehanna 3 Final
  Union Invitational @ Union College
Sat., Oct. 11 Emmanuel * 3 Saint Joseph's (Me.) 2 Final
  Suffolk * 0 Anna Maria 3 Final
  York (NY) 1 Albertus Magnus 3 Final
  Lasell 0 Union (N.Y.) 3 Final
  Union Invitational
  Johnson & Wales (RI) * 3 Norwich 0 Final
  Emmanuel * 3 Rivier 1 Final
  @ Standish Maine
  CCNY 0 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  @ Bard
  Eastern Nazarene 0 Suffolk 3 Final
  @ Anna Maria College
  Simmons 3 York (NY) 0 Final
  @ Played at Albertus Magnus (New Haven, Conn.)
  Johnson & Wales (RI) * 3 Mount Ida 0 Final
  @ Norwich
  Bridgewater St. 0 Lasell 3 Final
  Union Invitational @ Schenectady, NY
  Rivier * 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  St. Joseph (Conn.) 3 Bard 1 Final
  Eastern Nazarene 0 Anna Maria 3 Final
  Simmons * 3 Albertus Magnus 0 Final
  Mount Ida * 1 Norwich 3 Final
Mon., Oct. 13 Me.-Presque Isle 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  Albertus Magnus * 0 Mount Ida 3 Final
  Me.-Fort Kent 3 Saint Joseph's (Me.) 2 Final
Tue., Oct. 14 Anna Maria * 1 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Connecticut Col. 3 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  Lasell 2 Mass.-Dartmouth 3 Final
Wed., Oct. 15 Suffolk 0 Gordon 3 Final
Thu., Oct. 16 Mount Ida 3 Curry 2 Final
  Saint Joseph's (Me.) 0 U. of New England 3 Final
  Worcester St. 3 Anna Maria 0 Final
  Emerson 2 Simmons 3 Final
Sat., Oct. 18 Albertus Magnus * 0 Anna Maria 3 Final
  Emmanuel * 3 Lasell 0 Final
  Rivier * 3 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  St. Joseph (Conn.) * 3 Suffolk 0 Final
  Norwich * 0 Simmons 3 Final
  Norwich * 3 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  @ Simmons
  Saint Joseph's (Me.) * 2 Simmons 3 Final
Tue., Oct. 21 Husson 0 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  Dig Pink & Purple
  Rhode Island Col. 1 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  Framingham St. 0 Emmanuel 3 Final
Wed., Oct. 22 Lasell * 3 Mount Ida 1 Final
  Johnson & Wales (RI) * 3 Suffolk 0 Final
  Norwich 0 Colby-Sawyer 3 Final
  Pine Manor 0 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Rivier * 3 Anna Maria 0 Final
  Albertus Magnus 0 New Rochelle 3 Final
Thu., Oct. 23 Simmons * 3 Emmanuel 1 Final
Sat., Oct. 25 Emmanuel * 3 St. Joseph (Conn.) 0 Final
  Simmons * 3 Suffolk 0 Final
  Lasell * 3 Saint Joseph's (Me.) 2 Final
  Johnson & Wales (RI) * 2 Emmanuel 3 Final
  @ Univ. of Saint Joseph (Conn.)
  Norwich * 3 Albertus Magnus 0 Final
  GNAC Trimatch
  Mount Ida * 0 Simmons 3 Final
  @ Suffolk
  Rivier * 3 Norwich 0 Final
  @ New Haven, Conn.
  Johnson & Wales (RI) * 3 St. Joseph (Conn.) 1 Final
  Anna Maria * 3 Lasell 1 Final
  @ Standish, Maine
  Mount Ida * 3 Suffolk 0 Final
  Anna Maria * 1 Saint Joseph's (Me.) 3 Final
  Rivier * 3 Albertus Magnus 0 Final
  GNAC Trimatch
Mon., Oct. 27 Suffolk 0 Lesley 3 Final
Tue., Oct. 28 Lasell 0 Brandeis 3 Final
  Rivier 3 Framingham St. 2 Final
  Mount Ida 3 Salem St. 0 Final
Wed., Oct. 29 Norwich 3 Castleton 0 Final
  Bridgewater St. 3 Suffolk 0 Final
Thu., Oct. 30 Southern Me. 3 Anna Maria 0 Final
  Simmons 0 WPI 3 Final
  Eastern Nazarene 0 Rivier 3 Final
  Emmanuel 1 Salve Regina 3 Final
Sat., Nov. 01 Lasell * 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  St. Joseph (Conn.) * 0 Rivier 3 Final
  Lasell * 3 Albertus Magnus 0 Final
  GNAC Trimatch @ JWU
  Suffolk * 0 Emmanuel 3 Final
  St. Joseph (Conn.) * 3 Mount Ida 1 Final
  @ Rivier University
  Albertus Magnus * 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  GNAC Trimatch
  Saint Joseph's (Me.) 2 Mass.-Dartmouth 3 Final
  @ Gorham, Maine
  Norwich * 0 Suffolk 3 Final
  @ Emmanuel
  Mount Ida * 0 Rivier 3 Final
  Norwich * 0 Emmanuel 3 Final
  Saint Joseph's (Me.) 1 Southern Me. 3 Final
Tue., Nov. 04 Norwich % 1 Simmons 3 Final
  Great Northeast Athletic Conference Tournament Quarterfinals
  Anna Maria % 0 Rivier 3 Final
  GNAC Tournament - Quarterfinals
  Lasell % 0 Emmanuel 3 Final
  GNAC Tournament Quarterfinal
  St. Joseph (Conn.) % 0 Johnson & Wales (RI) 3 Final
  GNAC Quarterfinal
Thu., Nov. 06 Johnson & Wales (RI) % 3 Emmanuel 1 Final
  GNAC Tournament Semifinals
  Simmons % 1 Rivier 3 Final
  Great Northeast Athletic Conference Tournament - Semifinals
Sat., Nov. 08 Johnson & Wales (RI) % 1 Rivier 3 Final
  GNAC Championship
Wed., Nov. 12 Worcester St. % 3 St. Joseph (Conn.) 1 Final
  ECAC Quarterfinal
Fri., Nov. 14 Rivier % 0 MIT 3 Final
  NCAA Regionals @ Williamstown, Mass.
* Conference
% Post season