2019-20 GNAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
Fri., Nov. 08 Keene St.   Suffolk   6:30 PM
  Regis (Mass.)   U. of New England   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Curry   7:30 PM
  Curry College Tip-Off
  Rivier   Northern Vermont-Lyndon   7:30 PM
  Northern Vermont University Tip-Off Classic
Sat., Nov. 09 Saint Joseph's (Me.)   TBD   TBA
  @ Curry College Tip-Off
  Nichols   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Norwich   Castleton   1:00 PM
  Suffolk   Western New Eng.   1:00 PM
  Lasell   Mount Holyoke   1:00 PM
  Rivier   Northern Vermont-Johnson   1:00 PM
  @ NVU-Lyndon
  Regis (Mass.)   Southern Me.   7:00 PM
Sun., Nov. 10 Anna Maria   Catholic   2:00 PM
Tue., Nov. 12 Albertus Magnus   Sage   5:00 PM
  Norwich   New England Col.   5:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Thomas (ME)   5:30 PM
  Anna Maria   Becker   6:00 PM
  Emerson   Suffolk   7:00 PM
  Dean College   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Wentworth   Rivier   7:00 PM
  Lasell   Elms   7:00 PM
  Mitchell   Johnson & Wales (RI)   8:00 PM
Wed., Nov. 13 Regis (Mass.)   Mass.-Dartmouth   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Bay Path   8:00 PM
Thu., Nov. 14 Plymouth St.   Norwich   5:30 PM
  Albertus Magnus   Farmingdale State   7:00 PM
Fri., Nov. 15 Fitchburg St.   Colby-Sawyer   5:30 PM
  Colby-Sawyer Tipoff Tournament
  Johnson & Wales (RI)   Farmingdale State   5:30 PM
  @ Mahwah, NJ
  Pine Manor   St. Joseph (Conn.)   6:00 PM
  USJ Tip-Off Tournament
Sat., Nov. 16 TBD   St. Joseph (Conn.)   TBA
  USJ Tip-Off Tournament
  TBA   Johnson & Wales (RI)   TBA
  Northern Vermont-Lyndon   Anna Maria   1:00 PM
  Rivier   Smith   2:00 PM
  Tyler Tip-Off Tournament
  Lasell   Northern Vermont-Johnson   2:00 PM
  Connecticut Col.   Regis (Mass.)   2:30 PM
  @ Franklin, Mass. (Dean College)
  St. Joseph's (Brkln)   Emmanuel   3:00 PM
  Emmanuel College Tip-Off Classic
  St. Lawrence   Colby-Sawyer   7:30 PM
Sun., Nov. 17 TBD   Emmanuel   TBA
  Emmanuel College Tip-Off Classic
  Rivier   TBA   TBA
  Tyler Tip-Off Tournament
  Regis (Mass.)   TBA   TBA
  @ Dean College - Franklin, Mass.
Mon., Nov. 18 Norwich   Trinity (Conn.)   7:00 PM
Tue., Nov. 19 Anna Maria   Lesley   TBA
  Rivier   Plymouth St.   5:30 PM
  St. Joseph (Conn.)   Elms   7:00 PM
  Connecticut Col.   Emmanuel   7:00 PM
Wed., Nov. 20 U. of New England   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Fisher   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Suffolk   Salve Regina   7:00 PM
  Springfield   Albertus Magnus   7:00 PM
Thu., Nov. 21 Dean College   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Becker   Emmanuel   7:00 PM
  Anna Maria   Bay Path   8:00 PM
Fri., Nov. 22 Colby-Sawyer   TBD   TBA
  @ Bridgewater, Mass.
  Lasell   Me.-Presque Isle   6:00 PM
  GNAC vs NAC Challenge @ Nashua, N.H.
  Norwich   Northern Vermont-Johnson   7:00 PM
  Granite City Shootout @ Barre Auditorium
  Colby-Sawyer   Bowdoin   7:30 PM
  @ Bridgewater State
  Me.-Farmington   Rivier   8:00 PM
  GNAC vs NAC Challenge
Sat., Nov. 23 Lasell   Me.-Farmington   TBA
  GNAC vs NAC Challenge @ Nashua, N.H.
  Colby-Sawyer   TBD   TBA
  @ Bridgewater, Mass.
  Northern Vermont-Lyndon   Norwich   12:00 PM
  @ Barre Auditorium
  Albertus Magnus   Fitchburg St.   12:00 PM
  Emmanuel   Mass.-Boston   12:00 PM
  Plymouth St.   Suffolk   1:00 PM
  Eastern Nazarene   Anna Maria   1:00 PM
  Husson   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Clark University   Johnson & Wales (RI)   2:00 PM
  Me.-Presque Isle   Rivier   2:00 PM
  GNAC vs NAC Challenge
  WPI   Regis (Mass.)   3:00 PM
Tue., Nov. 26 St. Joseph (Conn.)   Mitchell   4:00 PM
  Clark University   Anna Maria   4:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Elms   5:00 PM
  Regis (Mass.)   Fitchburg St.   5:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Me.-Farmington   5:30 PM
  Suffolk   Curry   5:30 PM
  Colby-Sawyer   Plymouth St.   5:30 PM
  Framingham St.   Lasell   6:00 PM
  Albertus Magnus   Western Conn. St.   6:00 PM
  Emmanuel   Emerson   7:30 PM
Sun., Dec. 01 Mitchell   Lasell   2:00 PM
  Endicott   Albertus Magnus   4:00 PM
  Southern Me.   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Costello Cup
Mon., Dec. 02 Wentworth   Regis (Mass.)   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Becker   7:00 PM
Tue., Dec. 03 Anna Maria   Gordon   5:30 PM
  Emmanuel   Amherst   7:00 PM
  Mount Holyoke   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Wed., Dec. 04 Colby-Sawyer   Salem St.   TBA
  Suffolk   Fitchburg St.   6:00 PM
  Westfield St.   Albertus Magnus   7:00 PM
  Bard   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Norwich   Vermont   7:00 PM
Thu., Dec. 05 Pine Manor   Johnson & Wales (RI)   5:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Colby   6:00 PM
  Framingham St.   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Rivier   Mount Holyoke   7:00 PM
Fri., Dec. 06 Coast Guard   Norwich   6:00 PM
  Ed Hockenbury Classic
Sat., Dec. 07 UMPI/Wellesley   Norwich   TBA
  Ed Hockenbury Classic
  Suffolk   Framingham St.   1:00 PM
  Brandeis   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Mitchell   Anna Maria   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Mount Holyoke   1:00 PM
  Regis (Mass.)   Eastern Nazarene   1:00 PM
  Lasell   Lesley   1:30 PM
  Emmanuel   MIT   2:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Bates   2:00 PM
  Middlebury   Colby-Sawyer   2:00 PM
Mon., Dec. 09 Rhode Island Col.   Emmanuel   7:00 PM
Tue., Dec. 10 Colby-Sawyer   Northern Vermont-Lyndon   5:30 PM
  Lasell   Emerson   6:00 PM
  Clark University   Suffolk   7:00 PM
  Old Westbury   Albertus Magnus   7:00 PM
Wed., Dec. 11 Thomas (ME)   Johnson & Wales (RI)   6:30 PM
Thu., Dec. 12 Bridgewater St.   Suffolk   5:00 PM
  Anna Maria   Framingham St.   6:00 PM
Fri., Dec. 13 Colby-Sawyer   Castleton   7:00 PM
Sat., Dec. 14 Johnson & Wales (RI)   Emerson   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Maine Maritime   2:00 PM
  Lasell   Northern Vermont-Lyndon   2:00 PM
  Mt. St. Vincent   Albertus Magnus   3:00 PM
Tue., Dec. 17 Mitchell   Albertus Magnus   5:00 PM
Wed., Dec. 18 Johnson & Wales (RI)   Rhode Island Col.   5:30 PM
Fri., Dec. 20 Loras   Colby-Sawyer   TBA
  @ Puerto Rico - San Juan Shootout
Sat., Dec. 21 Oneonta   Colby-Sawyer   TBA
  @ Puerto Rico - San Juan Shootout
Sun., Dec. 29 Anna Maria   TBD   TBA
  @ Smith College
  MSOE   Emmanuel   5:00 PM
  D3Hoops Classic @ Southgate Casino - Las Vegas, Nevada
Mon., Dec. 30 Anna Maria   TBD   TBA
  @ Smith College
  Emmanuel   Keene St.   5:00 PM
  D3Hoops Classic @ Las Vegas, Nev. (South Point Casino)
Wed., Jan. 01 Saint Joseph's (Me.)   Roger Williams   3:00 PM
  @ Naismith Classic (Springfield, Mass.)
Thu., Jan. 02 Becker   Regis (Mass.)   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Mass.-Dartmouth   1:00 PM
  @ Naismith Classic (Springfield, Mass.)
  Eastern Conn. St.   Johnson & Wales (RI)   6:00 PM
Fri., Jan. 03 Albertus Magnus   Gordon   5:30 PM
Sat., Jan. 04 Dean College   Anna Maria   1:00 PM
  Lasell   Me.-Farmington   1:00 PM
  Suffolk   Sage   1:00 PM
  Albertus Magnus   Salem St.   1:00 PM
  Thomas (ME)   Colby-Sawyer   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Northern Vermont-Lyndon   2:00 PM
  Brandeis   Regis (Mass.)   2:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Salve Regina   3:00 PM
Sun., Jan. 05 St. Joseph (Conn.)   Northern Vermont-Johnson   1:00 PM
  Maine Maritime   Norwich   2:00 PM
Tue., Jan. 07 Albertus Magnus   Amherst   5:00 PM
  Worcester St.   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Paul Smith's College   Rivier   6:00 PM
Wed., Jan. 08 Bates   Norwich   3:00 PM
  Emmanuel   Salem St.   6:00 PM
  Bridgewater St.   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Thu., Jan. 09 Anna Maria   Worcester St.   12:00 PM
  MIT   Suffolk   6:00 PM
  Pratt   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Lesley   Rivier   7:00 PM
Sat., Jan. 11 Lasell *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Suffolk   1:00 PM
  Norwich *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Rivier *   Emmanuel   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Albertus Magnus   1:00 PM
Mon., Jan. 13 St. Joseph (Conn.)   Coast Guard   7:00 PM
  Emmanuel   Eastern Conn. St.   7:00 PM
Tue., Jan. 14 Lasell *   Norwich   6:30 PM
Wed., Jan. 15 Rivier *   Anna Maria   6:00 PM
  Regis (Mass.) *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Emmanuel   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Colby-Sawyer   7:30 PM
Thu., Jan. 16 Albertus Magnus *   Suffolk   7:00 PM
Sat., Jan. 18 Johnson & Wales (RI) *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Norwich *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Colby-Sawyer *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Rivier   1:00 PM
  Suffolk *   Lasell   2:00 PM
  Anna Maria *   Emmanuel   3:00 PM
Tue., Jan. 21 Johnson & Wales (RI) *   St. Joseph (Conn.)   5:00 PM
  Suffolk *   Anna Maria   7:00 PM
  Colby-Sawyer *   Rivier   7:00 PM
  Albertus Magnus *   Lasell   7:00 PM
  Emmanuel *   Norwich   7:30 PM
Wed., Jan. 22 Regis (Mass.)   Rhode Island Col.   5:30 PM
Thu., Jan. 23 Norwich   Thomas (ME)   5:00 PM
Sat., Jan. 25 Johnson & Wales (RI) *   Colby-Sawyer   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Wesleyan (Conn.)   Suffolk   1:00 PM
  Rivier *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Lasell *   Anna Maria   1:00 PM
  Emmanuel *   Regis (Mass.)   2:00 PM
Sun., Jan. 26 Norwich   Northern Vermont-Johnson   2:00 PM
  CCNY   Lasell   2:00 PM
Wed., Jan. 29 Suffolk *   Johnson & Wales (RI)   5:30 PM
  Anna Maria *   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Emmanuel *   Colby-Sawyer   5:30 PM
  Lasell *   Regis (Mass.)   7:00 PM
  Norwich *   Rivier   7:00 PM
Sat., Feb. 01 St. Joseph (Conn.) *   Regis (Mass.)   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Lasell   1:00 PM
  Colby-Sawyer *   Anna Maria   1:00 PM
  Suffolk *   Emmanuel   1:00 PM
  Rivier   Elms   2:00 PM
  Albertus Magnus *   Norwich   3:00 PM
Tue., Feb. 04 Johnson & Wales (RI) *   Emmanuel   5:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Lasell   6:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Suffolk   6:00 PM
  Colby-Sawyer *   Regis (Mass.)   7:00 PM
  Anna Maria *   Norwich   7:00 PM
  Fisher   Rivier   7:00 PM
Thu., Feb. 06 Norwich   SUNY Delhi   5:30 PM
  Middlebury   Emmanuel   7:00 PM
  Albertus Magnus   Dean College   7:00 PM
Sat., Feb. 08 Saint Joseph's (Me.) *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Norwich   1:00 PM
  Suffolk   Eastern Nazarene   1:00 PM
  Albertus Magnus *   Rivier   1:00 PM
  Lasell *   Colby-Sawyer   3:00 PM
Mon., Feb. 10 Me.-Fort Kent   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
Wed., Feb. 12 Lasell *   Rivier   5:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Anna Maria   5:30 PM
  Emmanuel *   Albertus Magnus   6:00 PM
  Norwich *   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Suffolk *   Regis (Mass.)   8:00 PM
Sat., Feb. 15 Anna Maria *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Rivier *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Norwich *   Suffolk   1:00 PM
  Fisher   Colby-Sawyer   1:00 PM
  Pine Manor   Lasell   2:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Emmanuel   3:00 PM
Tue., Feb. 18 Anna Maria *   St. Joseph (Conn.)   5:00 PM
  Rivier *   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Colby-Sawyer *   Suffolk   6:00 PM
  Lasell *   Emmanuel   6:00 PM
  Albertus Magnus *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Sat., Feb. 22 Colby-Sawyer *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Albertus Magnus *   Anna Maria   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Suffolk *   Rivier   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Norwich   3:00 PM
Tue., Feb. 25 Norwich   GNAC Quarterfinals   TBA
  Lasell %   GNAC Tournament   TBA
  Quarterfinal @ TBA
Thu., Feb. 27 Norwich   GNAC Semifinals   TBA
  Lasell %   GNAC Tournament   TBA
  Semifinal @ TBA
Sat., Feb. 29 Norwich   GNAC Championship   TBA
  Lasell %   GNAC Tournament   TBA
  Championship @ TBA
* Conference
% Post season