Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2018 GNAC Women's Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
Fri., Aug. 31 Johnson & Wales (RI)   Cal Lutheran   2:00 PM
  Pacific Coast Classic @ Claremont, Calif.
  Johnson & Wales (RI)   Claremont-M-S   4:15 PM
  Pacific Coast Classic
  Colby-Sawyer   DeSales   5:00 PM
  Lasell   Western Conn. St.   6:00 PM
  Salve Regina   Simmons   6:00 PM
  @ Danbury, Conn.
  Eastern Conn. St.   Regis (Mass.)   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Washington College   7:00 PM
  @ Center Valley, Pa.
  Lasell   Emerson   8:00 PM
  @ Danbury, Conn.
  U. of New England   Saint Joseph's (Me.)   8:00 PM
  @ Maine Maritime
  Simmons   FDU-Florham   8:00 PM
  Colonial Classic @ Western Connecticut State University) Danbury, Conn.
Sat., Sep. 01 Lasell   FDU-Florham   10:00 AM
  @ Danbury, Conn.
  Colby-Sawyer   Baruch   10:00 AM
  @ Center Valley, PA
  Bay Path   St. Joseph (Conn.)   11:00 AM
  Anna Maria   Becker   11:00 AM
  Lasell   Salve Regina   12:00 PM
  Western Conn. Tournament @ Danbury, Conn.
  Saint Joseph's (Me.)   Southern Me.   12:00 PM
  @ Castine, ME
  Simmons   Emerson   12:00 PM
  @ Western Conn. State
  Rutgers-Camden   Colby-Sawyer   12:00 PM
  @ Center Valley, PA
  Johnson & Wales (RI)   Occidental   12:30 PM
  Pacific Coast Classic @ La Verne
  Anna Maria   Castleton   1:00 PM
  @ Becker College (Leicester, Mass.)
  SUNY Cobleskill   Albertus Magnus   1:00 PM
  @ 2018 Blazer Invitational
  Simmons   Western Conn. St.   2:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   La Verne   2:45 PM
  Pacific Coast Classic
  Mass.-Dartmouth   St. Joseph (Conn.)   3:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   3:00 PM
  Blazer Invitational (Chicopee, Mass.)
  Saint Joseph's (Me.)   Maine Maritime   4:00 PM
  Rivier   Vassar   4:00 PM
  Kean University Invitational @ Union, N.J.
  Rivier   Kean   6:00 PM
Sun., Sep. 02 Western New Eng.   Rivier   10:00 AM
  Kean University Invitational @ Union, N.J.
  Wis.-Eau Claire   Rivier   12:00 PM
  Kean University Invitational (Union, NJ) @ Union, N.J.
  Norwich   Northern Vermont-Lyndon   12:00 PM
  Vermont Volleyball Classic @ Bennington, Vt.
  Norwich   Northern Vermont-Johnson   2:00 PM
  Vermont Volleyball Classic @ Bennington, Vt.
Mon., Sep. 03 Norwich   Consolation/Championship   TBA
  Vermont Volleyball Classic @ Bennington, Vt.
  Norwich   Southern Vt.   12:00 PM
  Vermont Volleyball Classic
Tue., Sep. 04 Saint Joseph's (Me.)   Plymouth St.   6:00 PM
  Lasell   Gordon   7:00 PM
Wed., Sep. 05 Regis (Mass.)   Curry   6:00 PM
  Emmanuel   Eastern Nazarene   7:00 PM
  Colby-Sawyer   New England Col.   7:00 PM
  Albertus Magnus   Mitchell   7:00 PM
Thu., Sep. 06 Anna Maria   MCLA   6:00 PM
  Elms   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Simmons   Wentworth   7:00 PM
Fri., Sep. 07 Lasell   MIT Tournament   TBA
  RIT   Rivier   4:00 PM
  Regis (Mass.)   Framingham St.   4:30 PM
  Eastern Nazarene Invitational @ Quincy, Mass.
  Lasell   Babson   6:00 PM
  Suffolk   Wellesley   7:00 PM
  MIT Invitational
  Keene St.   Rivier   8:00 PM
  Granite State Challenge
Sat., Sep. 08 Morrisville St.   Suffolk   10:00 AM
  MIT Invitational @ Cambridge, Mass. - MIT
  Regis (Mass.)   Eastern Nazarene   10:00 AM
  ENC Invitational
  Simmons *   Anna Maria   10:00 AM
  Emmanuel *   Albertus Magnus   11:00 AM
  Johnson & Wales (RI) *   Colby-Sawyer   11:00 AM
  Saint Joseph's (Me.)   Wentworth   12:00 PM
  Dean   Simmons   12:00 PM
  @ Paxton, Mass.
  Lasell   MIT   12:00 PM
  Norwich *   Emmanuel   1:00 PM
  @ Albertus Magnus
  St. Joseph (Conn.) *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  @ Colby-Sawyer
  Dean   Anna Maria   2:00 PM
  Colby   Suffolk   2:00 PM
  MIT Invitational @ Cambridge, Mass. - MIT
  Nichols   Regis (Mass.)   2:00 PM
  @ Quincy, Mass.
  New England Col.   Rivier   2:00 PM
  @ Keene, NH
  St. Joseph (Conn.) *   Colby-Sawyer   3:00 PM
  Norwich *   Albertus Magnus   3:00 PM
  Rivier   Plymouth St.   4:00 PM
  @ Keene State
  Springfield   Lasell   4:00 PM
Tue., Sep. 11 Regis (Mass.)   New England Col.   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Dean   7:00 PM
  Emmanuel   Becker   7:00 PM
  Wentworth   Lasell   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Keene St.   7:00 PM
  Pine Manor   Suffolk   7:00 PM
  Newbury College   Albertus Magnus   7:00 PM
Wed., Sep. 12 Anna Maria   Nichols   6:00 PM
  Endicott   Johnson & Wales (RI)   6:00 PM
  Keene St.   Norwich   6:30 PM
  Gordon   Simmons   7:00 PM
Thu., Sep. 13 Southern Me.   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
  Albertus Magnus   Lehman   7:00 PM
  Rivier *   Regis (Mass.)   7:00 PM
  Curry   Emmanuel   7:00 PM
  Eastern Nazarene   Suffolk   7:00 PM
  Fitchburg St.   Colby-Sawyer   7:00 PM
  WPI   Anna Maria   7:00 PM
  Lasell   Worcester St.   7:00 PM
Fri., Sep. 14 Johnson & Wales (RI) *   Norwich   5:00 PM
Sat., Sep. 15 Roger Williams   Rivier   11:00 AM
  Dean   Regis (Mass.)   11:00 AM
  Albertus Magnus *   Lasell   11:00 AM
  Saint Joseph's (Me.) *   St. Joseph (Conn.)   12:00 PM
  Babson   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  @ Worcester, Mass.
  Suffolk *   Albertus Magnus   1:00 PM
  @ Newton, Mass. - Lasell
  Anna Maria   Pine Manor   1:00 PM
  Simmons   MIT   2:00 PM
  Colby-Sawyer   Western New Eng.   2:00 PM
  @ Worcester, Mass.
  Mitchell   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  @ Saint Joseph (Conn.)
  Anna Maria   TBA   3:00 PM
  Curry   Regis (Mass.)   3:00 PM
  Suffolk *   Lasell   3:00 PM
  Westfield St.   Rivier   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Clark University   3:00 PM
  Simmons   Smith   4:00 PM
  Colby-Sawyer   Worcester St.   4:00 PM
  Mitchell   St. Joseph (Conn.)   4:00 PM
Tue., Sep. 18 Simmons   Mass.-Dartmouth   6:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   MIT   6:00 PM
  Bridgewater St.   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Lesley   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Lasell   Newbury College   7:00 PM
  Rhode Island Col.   Anna Maria   7:00 PM
  Mass.-Boston   Emmanuel   7:00 PM
  St. Joseph's (L.I.)   Albertus Magnus   7:00 PM
Wed., Sep. 19 Colby   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
  Suffolk   Salem St.   7:00 PM
  Norwich *   Rivier   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Eastern Nazarene   7:00 PM
Thu., Sep. 20 Lesley   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Fisher   Emmanuel   7:00 PM
  Anna Maria   Mount Holyoke   7:00 PM
  Pine Manor   Lasell   7:00 PM
Fri., Sep. 21 Scranton   Johnson & Wales (RI)   5:00 PM
  JWU Invitational
Sat., Sep. 22 Simmons *   Saint Joseph's (Me.)   11:00 AM
  Emmanuel   Wentworth   11:00 AM
  Lasell *   Colby-Sawyer   11:00 AM
  Anna Maria   Framingham St.   11:00 AM
  Old Westbury   Albertus Magnus   11:00 AM
  Rivier *   Colby-Sawyer   11:00 AM
  Lasell *   Rivier   1:00 PM
  @ New London, N.H.
  Tufts   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  JWU Invitational
  Anna Maria   Eastern Conn. St.   1:00 PM
  @ Framingham, Mass.
  Regis (Mass.) *   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  Norwich   Mitchell   2:00 PM
  @ New England College
  Suffolk   Emerson   2:30 PM
  St. Joseph (Conn.)   MCLA   3:00 PM
  @ Salem St.
  Rutgers-Newark   Albertus Magnus   3:00 PM
  Norwich   New England Col.   4:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Salem St.   5:00 PM
  Bowdoin   Johnson & Wales (RI)   5:00 PM
  JWU Invitational
Tue., Sep. 25 Southern Vt.   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Purchase St.   Albertus Magnus   7:00 PM
  Rivier *   Suffolk   7:00 PM
Wed., Sep. 26 Lasell *   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Norwich   7:00 PM
  Anna Maria *   Emmanuel   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Albertus Magnus   7:00 PM
Thu., Sep. 27 U. of New England   Rivier   7:00 PM
  Emmanuel   Emerson   7:00 PM
  Becker   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Mass.-Dartmouth   7:00 PM
  Simmons   Mass.-Boston   7:00 PM
Fri., Sep. 28 Plattsburgh   Norwich   6:30 PM
Sat., Sep. 29 Emmanuel *   Saint Joseph's (Me.)   10:00 AM
  Rivier   Gordon   10:00 AM
  Simmons *   Regis (Mass.)   10:00 AM
  Colby-Sawyer *   Suffolk   11:00 AM
  Anna Maria   Wentworth   11:00 AM
  Husson   Emmanuel   12:00 PM
  @ Saint Joseph's College - Standish, Maine
  Rivier   Me.-Presque Isle   12:00 PM
  @ Gordon College
  Simmons *   Johnson & Wales (RI)   12:00 PM
  @ Weston, Mass.
  Lasell *   St. Joseph (Conn.)   12:00 PM
  Mass. Maritime   Colby-Sawyer   1:00 PM
  @ Boston, MA - Suffolk
  Husson   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Regis (Mass.)   2:00 PM
  Mass. Maritime   Suffolk   3:00 PM
Sun., Sep. 30 Sage   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
Tue., Oct. 02 Wentworth   Suffolk   7:00 PM
  Albertus Magnus   Western Conn. St.   7:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Fitchburg St.   7:00 PM
Wed., Oct. 03 Emmanuel *   Johnson & Wales (RI)   6:00 PM
  Anna Maria *   Rivier   7:00 PM
  Lasell   Mass. Maritime   7:00 PM
  Colby-Sawyer *   Regis (Mass.)   7:00 PM
Thu., Oct. 04 Suffolk   Framingham St.   6:00 PM
  Norwich   Salem St.   6:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   New England Col.   7:00 PM
  Wellesley   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
  MIT   Emmanuel   7:00 PM
  Rivier   Eastern Nazarene   7:00 PM
  Babson   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Mitchell   Albertus Magnus   7:00 PM
  Wheaton (Mass.)   Simmons   7:00 PM
Fri., Oct. 05 Johnson & Wales (RI)   Stevens   6:00 PM
Sat., Oct. 06 Lasell *   Anna Maria   10:00 AM
  WPI   Regis (Mass.)   11:00 AM
  Norwich   MCLA   11:00 AM
  St. Joseph (Conn.) *   Rivier   11:00 AM
  Lasell *   Saint Joseph's (Me.)   12:00 PM
  @ Paxton, Mass.
  Suffolk *   Emmanuel   12:00 PM
  Norwich   Lebanon Valley   1:00 PM
  @ MCLA
  Framingham St.   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  @ Rivier
  Saint Joseph's (Me.) *   Anna Maria   2:00 PM
  U. of New England   Suffolk   2:00 PM
  @ Boston, Mass. - Emmanuel
  Colby-Sawyer *   Simmons   2:00 PM
  Worcester St.   Regis (Mass.)   3:00 PM
  Framingham St.   Rivier   3:00 PM
  Colby-Sawyer *   Albertus Magnus   4:00 PM
  @ Boston, MA - Simmons
  U. of New England   Emmanuel   4:00 PM
  Albertus Magnus *   Simmons   6:00 PM
Mon., Oct. 08 Anna Maria *   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
Tue., Oct. 09 Brandeis   Regis (Mass.)   6:00 PM
Wed., Oct. 10 Albertus Magnus *   Anna Maria   7:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Suffolk   7:00 PM
  Lasell *   Norwich   7:00 PM
  Simmons *   Emmanuel   7:00 PM
Thu., Oct. 11 Saint Joseph's (Me.)   U. of New England   6:00 PM
  Regis (Mass.)   Wentworth   7:00 PM
  Rivier *   Emmanuel   7:00 PM
  Simmons   Babson   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Salem St.   7:00 PM
  Fisher   Anna Maria   7:00 PM
Fri., Oct. 12 Roger Williams   Johnson & Wales (RI)   6:00 PM
Sat., Oct. 13 St. Joseph (Conn.) *   Simmons   TBA
  Norwich *   St. Joseph (Conn.)   TBA
  @ Simmons
  Norwich *   Simmons   TBA
  Rivier *   Johnson & Wales (RI)   10:30 AM
  Regis (Mass.) *   Albertus Magnus   11:00 AM
  Anna Maria *   Suffolk   11:00 AM
  Emmanuel *   Lasell   11:00 AM
  Saint Joseph's (Me.) *   Colby-Sawyer   12:00 PM
  Anna Maria   Curry   1:00 PM
  Suffolk University @ Boston, Mass.
  Coast Guard   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Emmanuel   Smith   1:00 PM
  @ Lasell College - Newton, Mass.
  Curry   Suffolk   3:00 PM
  Smith   Lasell   3:00 PM
Mon., Oct. 15 Albertus Magnus   Dean   7:00 PM
  Suffolk   Gordon   7:00 PM
Tue., Oct. 16 Emmanuel   Salem St.   7:00 PM
  Emerson   Rivier   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Husson   7:00 PM
Wed., Oct. 17 Anna Maria *   Regis (Mass.)   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Albertus Magnus   7:00 PM
  Norwich   Northern Vermont-Lyndon   7:00 PM
  Suffolk *   Simmons   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Lasell   7:00 PM
Thu., Oct. 18 Saint Joseph's (Me.)   Framingham St.   6:00 PM
  Rivier   Keene St.   7:00 PM
  Emmanuel   Mass.-Dartmouth   7:00 PM
  Colby-Sawyer   Southern Me.   7:00 PM
  Emerson   Simmons   7:00 PM
Sat., Oct. 20 Rivier *   Saint Joseph's (Me.)   11:00 AM
  Regis (Mass.) *   Norwich   11:00 AM
  Anna Maria *   Johnson & Wales (RI)   11:00 AM
  Simmons *   Lasell   11:00 AM
  Rivier *   Albertus Magnus   1:00 PM
  @ Standish, Maine
  Albertus Magnus *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Nichols   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  @ Curry
  Suffolk *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  @ Northfield, Vt. - Norwich
  Simmons   MCLA   1:00 PM
  @ Lasell College
  Colby-Sawyer *   Emmanuel   2:00 PM
  MCLA   Lasell   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Curry   3:00 PM
  Suffolk *   Norwich   3:00 PM
Tue., Oct. 23 Fisher   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Worcester St.   Anna Maria   7:00 PM
  Purchase St.   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  Bridgewater St.   Lasell   7:00 PM
  Albertus Magnus   Eastern Conn. St.   7:00 PM
  Southern Me.   Suffolk   7:00 PM
Wed., Oct. 24 Middlebury   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Keene St.   Emmanuel   7:00 PM
  Salem St.   Rivier   7:00 PM
  Fisher   Simmons   7:00 PM
Thu., Oct. 25 U. of New England   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
  Albertus Magnus   Curry   6:30 PM
  Pine Manor   Anna Maria   7:00 PM
  Gordon   Regis (Mass.)   7:00 PM
  Norwich   Castleton   7:00 PM
  Rivier   Southern Me.   7:00 PM
  Emmanuel   Western New Eng.   7:00 PM
  Plymouth St.   Colby-Sawyer   7:00 PM
  Suffolk   Becker   7:00 PM
Fri., Oct. 26 Johnson & Wales (RI)   Hunter   3:00 PM
  Lasell   Skidmore   4:00 PM
  Skidmore Invitational
  Johnson & Wales (RI)   Kean   5:00 PM
  @ New York, NY
  Lasell   New Paltz   6:00 PM
  Skidmore Invitational @ Skidmore
Sat., Oct. 27 Norwich *   Colby-Sawyer   TBA
  @ Anna Maria
  Norwich *   Anna Maria   TBA
  Colby-Sawyer *   Anna Maria   TBA
  Lasell   Potsdam   10:00 AM
  Skidmore Invitational @ Skidmore
  Simmons *   Rivier   11:00 AM
  Regis (Mass.) *   St. Joseph (Conn.)   11:00 AM
  Pratt   Albertus Magnus   11:00 AM
  Lasell   Union (N.Y.)   12:00 PM
  Skidmore Invitational @ Skidmore
  Suffolk *   Johnson & Wales (RI)   12:00 PM
  Emmanuel *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  @ USJ - West Hartford, Conn.
  Saint Joseph's (Me.) *   Suffolk   2:00 PM
  @ Providence, R.I. - Johnson & Wales
  Becker   Albertus Magnus   3:00 PM
  Emmanuel *   St. Joseph (Conn.)   3:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
* Conference